Haridusasutustel palume tellimiseks siseneda tellimiskeskkonda.

Usundiõpetuse õpik III kooliastmele „Kohtumised. Üks maailm, erinevad religioonid.“

Pehme köide, värviline, A4, 2024

Praeguses globaliseeruvas ja üha kirjumaks muutuvas maailmas on väga oluline tunda religioone nii oma kaasteeliste, kultuuri kui ka poliitiliste sündmuste mõistmiseks, aga ka väärtuslik oma maailmavaate ja elu suurte küsimuste üle mõtisklemiseks. Maailma usundeid tutvustav usundiõpetuse õpik sobib kasutamiseks nii III kooliastmes kui ka gümnaasiumis ning on väärtuslik lisamaterjal ajaloo ja ühiskonnaõpetuse tundides. Õpik käsitleb tuntumaid usundeid (judaism, kristlus, islam, hinduism, budism), lisaks ka väiksemaid usundeid (näiteks šintoism) ning paari lähiminevikus tekkinud religiooni.

Õpiku eripäraks on religioonide sisemise mitmekesisuse avamine vastava religiooni õpetuse ja elatud usu pingeväljas, jälgides nii religioonide kujunemislugu kui ka erinevaid avaldumisvorme tänapäeval. Tähelepanu pööratakse sellele, kuidas religioon avaldub kultuuris, kuid ka religiooni kokkupuutepunktidele poliitika ja teiste eluvaldkondadega. Empaatiavõime ja tolerantsuse kujundamisele aitavad kaasa lood praegustest või lähiajaloo inimestest, kes on oma religiooni paljudele tähenduslikuks muutnud. Iga religiooni juures vaadatakse ka, kuidas see tegeleb mõne olulise eksistentsiaalse küsimusega, mis on ka noorte jaoks aktuaalsed. Eesti usulise maastiku kirjeldus leiab samuti kajastamist, kuid seda vaid põgusalt, sest see teema väärib eraldi õpikut. Õpiku ülesanded suunavad uurima ja analüüsima allikmaterjale, ärgitavad debateerima aktuaalsetel teemadel, innustavad looma ning allikakriitiliselt lisainfot otsima.

Sisukord

  • I. Sissejuhatus. Mis on religioon. Religiooni uurimine
  • II. Aasia religioonid
  • III. Aabrahamlikud religioonid
  • IV. Põlised ja tänapäevased religioonid
  • V. Kokkuvõtteks

AUTORITEST

Olga Schihalejev on Tartu ülikooli religioonipedagoogika kaasprofessor. Ta on töötanud usundiõpetuse õpetajana erinevates koolides nii gümnaasiumis kui ka põhikoolis Pärnus, Viljandis ja Tartus ning on mitmete õpikute ja metoodiliste materjalide autor.

Erki Lind on Tartu ülikooli võrdleva usundiloo lektor. Lisaks on ta olnud õpetaja mitmes koolis ning õpetanud usundilugu, ajalugu, kirjandust ja filosoofiat.

Toomas Jürgenstein on alates 1996. aastast õpetanud usundiõpetust Hugo Treffneri gümnaasiumis. Ta on mitmete usundiõpetuse õpikute autor, lisaks on tema sulest ilmunud arvukalt artikleid usundiõpetuse kohta. Ka tema kirjutatud Avatud Uskliku sarja raamatud on tugeva pedagoogilise kallakuga.