Ilmunud on põnev õpik “Müüt ja kirjandus”

Meil on hea meel teada anda, et ilmunud on gümnaasiumi valikkursusele mõeldud põnev õpik “MÜÜT JA KIRJANDUS” (autorid Peeter Espak ja Loone Ots). 

Õpiku eesmärk on esitada lihtne müüdikäsitlus, toetada õpetajat müüdi köitva, sageli hoomamatult rikka ajaloo õpetamisel, pakkuda juhiseid, kuidas müüti tänapäeva noorele arusaadavaks ning omaseks teha, ning õpetada lugejat suhtuma kriitiliselt meid ümbritseva elu mütologiseerimisse. Õpik selgitab, kuidas müüdid ja mütoloogia on ajaloo jooksul tekkinud ja arenenud ning mil moel need mõjutavad meie igapäevaelu. 

Raamat on mõeldud gümnaasiumiõpilastele, kuid sobib ka ülikoolis kasutamiseks. Samas võib see köitev materjal rõõmustada ka lihtsalt müütidest huvituvat lugejat. 

“Eluvee müüdist on arenenud usk kaugesse õnnemaasse, kus inimesed elavad igavesti noorelt õnnes ja külluses. Graali rüütlite asupaik Montsalvat, tõlkes “Lunastuse mägi”, on keskajast tuntuim näide. 16. sajandi hispaania konkistadoorid uskusid, et Uue Maailma südames on müütiline kullamaa El Dorado. Osa legende paigutavad ideaalmaa tagasi minevikku, rakendades kadunud kuldajastu motiivi. Sellised paigad on kuningas Arthuri pealinn Camelot või Faehlmanni ning Kreutzwaldi teostest laiemalt tuntuks saanud Kungla. Usku õnnemaasse peegeldab ka täninigi tuntud sõnajalaõie otsimise komme: romantiline motiiv, mille järgi õie leidmine teeb leidja õnnelikuks ja annab talle kõik rikkused.” (“Müüt ja kirjandus”, lk 37)

Head uudistamist!

Teie Maurus